EN
ANASAYFA ÖZGEÇMİŞ BASINDAN HABERLER İLETİŞİM
  ANASAYFA   ÖZGEÇMİŞ   BASINDAN HABERLER   İLETİŞİM

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Daha iyi bir görünüm, daha şık bir duruş ve daha bir sürü şey için, her gün birçok şeyi kendimize uyguluyoruz. Hoş kokan parfümler, şık saatler, yepyeni kıyafetler, takılar ve aklınıza gelebilecek daha bir sürü şey. Hepsi özgüvenimizi arttırmak ve mutlu hissedebilmek için. Peki ya yüzümüzün tam ortasında duran ve görünüşümüze ciddi anlamda etki eden burnumuz? Burun işte bu sebeple çok önemli olup, her şeye rağmen istediğiniz özgüveni kendinizde yakalayamıyorsanız bu noktada devreye rinoplasti giriyor. Rinoplasti, burnun fonksiyonlarını daha iyi bir hale getirmeye çalışırken estetik anlamda da daha iyi sonuçlar elde etmeyi amaçlayan bir cerrahi yöntemdir. Bu işlem 18 yaş ve üzeri hastalara yapılmaktadır. Açık ve kapalı olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Açık yöntem columella isimli anatomik oluşuma yapılan ters W şeklinde bir kesiyle yapılırken, kapalı teknikte görünürde bir kesi olmamaktadır. İşlem öncesi yapılan detaylı muayeneyle, nefes alışverişinizi iyileştirecek ve yüz hatlarınıza en çok yakışacak burun şekli için kullanılacak cerrahi tekniğe birlikte karar verilmektedir. Rinoplasti ameliyatı 3-5 saat arası sürmekte olup operasyon sonrası burun içinde silikon tamponlar, burun dışında ise yapılan işlemin bozulmaması için konulan sabitleyiciler(alçı, alüminyum stabilatör, termal stabilatör vb) olmaktadır. Bu tampon ve sabitleyiciler ortalama 1 hafta sonra çıkarılmakta olup yapılan operasyona bağlı olarak süre uzatılabilmektedir.

Daha önce burnunuzdan operasyon öykünüz varsa, operasyonda kullanılmak için gereken kıkırdak burnunuzda kalmamış olabilir. Bu sebeple göğüs kafesinin kosta olarak tarif edilen yapısının kıkırdağından veya kulağınızdan kıkırdak doku alınması gerekebilir. Buna bağlı olarak operasyon süresi uzayabilir, kulak arkası veya göğüs kafesiniz üzerinde yeni kesiler yapılması gerekebilir. Ameliyat sonrasını rahat geçirebilmeniz için; burnunuzun yanlarına saatte 10 dakika olacak şekilde 3 günlük bir buz uygulaması, göz altlarınızda morarmaların olmaması için size uygun kremler, tamponlarla daha rahat nefes alabilmeniz için burun yıkamaları önermekte ve sizi 1 gün hastanede takip etmekteyiz. Operasyondan 7 gün sonrasında tampon ve sabitleyici alınınca ödem genellikle devam etmekte olup burnun son şeklini alması için biraz daha beklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca burun ucunuz zaman içinde yerçekimi sebebiyle düşeceği için operasyon sırasında burun ucunuz hedeften bir miktar yüksek bırakılmaktadır. Burnunuzun son şeklini alması ortalama 1 yıl sürmektedir. Bu süreçte ödeminiz geçecek, burun ucunuzdaki birkaç mm'lik düşüşle beraber ideal burun şekline ulaşabileceksiniz. Operasyonda yapılan müdahalelere bağlı olarak 1-3 ay gözlük kullanmamanız gerekebilir. Burnun estetik duruşunun yanı sıra hayati bir fonksiyonu olan nefes alışverişindeki rolünün en iyi şekilde devam edebilmesi için bu operasyonun deneyimli bir KBB doktoru tarafından yapılmasını tavsiye etmekteyim. Ön görüşme ve daha detaylı bilgiler için randevu almayı ihmal etmeyin, mutluluğu ertelemeyin.İLETİŞİM

Instagram Hesabı
prof.dr.imdatyuce

E-mail
imdatyuce@hotmail.com