EN
ANASAYFA ÖZGEÇMİŞ BASINDAN HABERLER İLETİŞİM
  ANASAYFA   ÖZGEÇMİŞ   BASINDAN HABERLER   İLETİŞİM

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

İnsanların estetik görünümü göz çevresi ile direkt ilişkilidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte üst kapaklarının sarkması ve alt göz kapaklarının torbalanması kişilerde hoş olmayan bir estetik görünüme yol açar. Estetik görünüm dışında sarkmış üst kapakların gözün önünü kapatması nedeniyle fonksiyonel sorunlara da yol açabilir. Blefaroplasti adını verdiğimiz estetik göz kapağı ameliyatı ile sarkmış olan deri dokusu alınarak kişiye hem güzel görünüm kazandırılır hem de fonksiyonel bir görüş sağlanır.

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Blefaroplasti ameliyatı için bir yaş aralığı belirtmek aslında çok zordur. Ancak, fizyolojik olarak alt ve üst kapaklarında sarkma ve torbalanma genellikle 35 yaş üzerinde başlar. Nadiren daha genç yaşta kişilere uygulanmakla birlikte; sıklıkla 35 yaş üzeri kişilere önermekteyiz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Ağız kanserleri, kanserin orjin aldığı hücreye göre kategorize edilir:
Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) lokal veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. İyi bir sonuç için iyi bir planlama şarttır. Hastaya anestezi yapılmadan önce çıkarılacak deri miktarı çizimler ile belirlenir. Anestezi yapılıp sarkmış deri çıkarılır.

Alt göz kapağı ameliyatı iki türlü yapılabilir. Alt kapağında fazla deri kıvrımı olan hastalarımızda kirpiklerin hemen alt hizasından yapılan bir kesi ile transkutanöz dediğimiz cilt yaklaşımlı yapılabilirken; alt kapağında torbalanması fazla olan hastalarımızda ise transkonjonktival dediğimiz dikişsiz bir şekilde göz kapağı iç yüzünden yapılabilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Ağız kanserlerinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ağız kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
Göz kapağı estetiğinde (blefaroplasti) genellikle belirgin bir iz kalmaz. Göz kapağı estetiğinde oluşturulan kesiler oldukça üst kapakta kapak kıvrımına alt kapakta ise kirpik dibine saklanabilen izlerdir. Bu nedenle ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmaz sadece sadece çok yakından bakıldığında görülebilirler.

Göz Kapağı Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Ameliyat sonrasında göz çevrenizde hassasiyet ve rahatsızlık olabilir. İlk günler morluk ve şişlik olabilir. Şişme ve morarmayı azaltmak için ilk iki gün hastalarımızın başı yüksekte yatması ve ameliyat alanına soğuk kompres uygulaması önemlidir. Birkaç ay sonra göz çevrenizden ameliyat olduğunuzu kimsenin anlamayacağı kadar doğal bir görünüm olacaktır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) riskli midir?

Göz kapağı estetiği, bu cerrahi ile ilgilenen ve tecrübeli ellerde riskleri çok düşük olan bir operasyondur. En sık görülen etkiler; şişlik (ödem) nadiren morluk ve sızıntı şeklinde kanamalar olup, çoğunlukla geçici durumlardır. Fakat enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlar da literatürde görülmüştür. Ancak çok nadir yan etkiler olup, bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından kaç gün sonra duş alınır?

Göz kapağı estetiğinin ardından 3 gün sonra saçları ve yüzü de ıslatabilecek şekilde duş alınabilir. Ameliyat günü dahi yüze, kafaya ve göz kapaklarına su değdirmeden vücut ılık suyla yıkanabilir.İLETİŞİM

Instagram Hesabı
prof.dr.imdatyuce

E-mail
imdatyuce@hotmail.com